10 rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby zadbać o swoje pieniądze

10 rzeczy, które możesz zrobić od razu, aby zadbać o swoje pieniądze

Nie radzisz sobie z codziennymi finansami i zawsze niecierpliwie czekasz, aż pensja wpłynie na twoje konto? Pora z tym skończyć. Zacznij planować swoje wydatki i czuwaj nad tym, co dziej się w twoim portfelu. Finanse osobiste to nic trudnego, jeśli tylko szybko wcielisz w życie 10 prostych rad.

1. Wydawaj mniej niż zarabiasz

To najlepsza i banalna zasada, którą możesz natychmiast wcielić w życie. Proste, kiedy tylko wynagrodzenie wpłynie na twoje konto, natychmiast przelewasz jakąś kwotę na konto oszczędnościowe. Zupełnie nieistotne, czy jest to 100 czy 1000 złotych. Ważne, aby odbywało się to systematycznie, a czas zrobi za ciebie całą robotę.

2. Nie zadłużaj się

To fakt, żyjemy w szybkim świecie i przywykliśmy do tego, że wszystko chcemy mieć tu i teraz. Sprzedawcy to wiedzą i bez litości wykorzystają, sprzedając nam co tylko się da na raty i z odroczonym terminem płatności. A my kupujemy i kupujemy, bo przecież nie musimy płacić od razu. To pierwszy krok do wpadniecie w długi.

3. Spłać długi

Nie ma nic gorszego niż długi i wcale nie chodzi tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o efekt psychologiczny zadłużenia. Gdy masz do spłacenia kredyt, wszystkiego się boisz. Nie sprzeciwisz się szefowi, zgodzisz na najgorszą pracę, a nawet obniżenie wynagrodzenia, bo jesteś przerażony, co będzie, gdy zabraknie ci na ratę. Skończ z długami, a nabierzesz odwagi.

4. Dbaj, by zarabiać coraz więcej

Inflacja rośnie, a siłą nabywcza pieniądza spada. To znaczy, że jeśli przez jakiś czas nie dostajesz podwyżki lub nie dorabiasz do podstawowej pensji, zwyczajnie tracisz. Jedyny sposób, aby wyprzedzić inflacje to zarabiać zdecydowanie więcej niż ona wynosi Jeśli teraz mówimy o inflacji, która sięga 10% musisz zarabiać dokładnie o tyle więcej, bo w innym przypadku zwyczajnie biedniejesz.

 

5. Ale też o to, aby nie wydawać więcej

To oczywiste, że żyjemy w świecie, w którym wszystko jest dostępne i nie ma takiej kwoty, której nie jesteśmy w stanie wydać. To pierwszy krok, by dać się pokonać inflacji stylu życia, co znaczy, że nieważne, ile zarabiasz, tyle wydajesz. W ten sposób nieważne, jak ciężko będziesz pracował, nigdy nie wyrwiesz się z zaklętego kręgu.

6. Dbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe

Naucz się, że musisz troszczyć się o bezpieczeństwo finansowe i dlatego konieczne jest zgromadzenie oszczędności, które pozwolą ci na swobodne utrzymanie rodziny przez przynajmniej pół roku, w razie gdybyś stracił pracę.

7. Troszcz się o swój czas

Policz, ile warta jest każda godzina twojego życia. To bardzo istotna wiedza, która pozwoli ci na zdefiniowanie, na co cię stać i co możesz kupić, a co jest poza twoim zasięgiem. To także istotne wtedy, gdy rozważasz, czy zlecić wykonanie pracy komuś innemu. Zwyczajnie wiesz, czy to się opłaca.

8. Negocjuj

To trudna sztuka, która w dodatku wymaga starannego odróżnienia, czy jeszcze negocjujesz, czy już się targujesz, ale warto ja opanować, bo umiejętne negocjowanie daje ogromną siłę.

9. Określ swoje cele

Nie warto zbierać pieniędzy tylko po to, aby je zbierać. Ważne, aby mieć cel oszczędzania, bo pieniądze mają służyć realizacji marzeń. To, dlatego musisz wiedzieć, na co i w jakim terminie, chcesz odłożyć i na początek postawić przez sobą zadania trudne, ale nie nieprawdopodobne.

10. Inwestuj

Cała sztuka polega na tym, by umieć zagonić zaoszczędzone przez siebie pieniądze do pracy i opanować umiejętność inwestowania. Tylko nie wolno ci inwestować oszczędności, a tylko nadwyżki, bo lokowanie kapitału zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. To, dlatego nigdy nie inwestuj w to, czego nie rozumiesz. Kiedy zainwestujesz nieco więcej pieniędzy, możesz dołączyć do akcji charytatywnych i wspomóc potrzebujące osoby. Na przykład za pośrednictwem WOŚP https://www.plockinfo.pl/2022/01/25/powiat-plocki-przygotowany-na-wosp/.